ប្រទេសកម្ពុជា ដែលជាប្រទេសត្រូពិចមួយនៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍ ហើយក៏សម្បូរទៅដោយធនធានធម្មជាតិ មានព្រំប្រទល់ឆ្នេរសមុទ្រជាប់ជាមួយប្រទេសថៃ និងវៀតណាម។ ឆ្នេរសមុទ្រប្រវែង ៤៣៥ គីឡូម៉ែត្រនេះ លាតសន្ធឹងតាមបណ្តោយឆ្នេរសមុទ្រភាគឦសាននៃឈូងសមុទ្រថៃ និងមានផ្ទៃដីគ្របដណ្ដប់ព្រៃកោងកាងប្រហែល ៨៥ ០០០ ហិកតា ដោយខេត្តកោះកុងមានថ្ទៃដីព្រៃកោងកាងធំជាងគេគឺប្រមាណជា ៦៣ ៧០០ ហិកតា។ ព្រៃកោងកាងរបស់ប្រទេសកម្ពុជាមានប្រភេទសត្វចម្រុះជាច្រើនប្រភេទ ដែលក្នុងនោះ Rhizophora apiculata និង Nypa fruticans ត្រូវបានគេឃើញជាទូទៅបំផុត ដូចដែលបានកត់សម្គាល់នៅក្នុងការសិក្សាពីឆ្នាំ ១៩៩៧ (Bann 1997)។ ប្រភេទសត្វដទៃទៀតដូចជា Bruguiera gymnorrhiza, Bruguiera sexangula និង Ceriops tagal ក៏មានវត្តមានយ៉ាងទូលំទូលាយនៅក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឆ្នេរសមុទ្រផងដែរ។ ជាក់ស្ដែង ការស្ទង់មតិថ្មីៗនេះបញ្ជាក់ពីវត្តមានរបស់ដើមឈើកោងកាងរហូតដល់ ៧៤ ប្រភេទនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសនៅក្នុងខេត្តដូចជាខេត្តកោះកុងនៅជ្រុងនិរតី (Muñoz 2024)។
ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឆ្នេរសមុទ្រទាំងនេះមានសារៈសំខាន់សម្រាប់វារីវប្បកម្ម ដែលរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ដល់សេដ្ឋកិច្ចជាតិតាមរយៈផលិតកម្មបង្គារដែលត្រូវបានប៉ាន់ប្រមាណនៅក្នុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៩៩០ ថាផលិតបានប្រមាណ ៧៣១ តោនជារៀងរាល់ឆ្នាំលើផ្ទៃដី ៨៥០ ហិកតា។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយបញ្ហាបរិស្ថានឥឡូវនេះបានកាត់បន្ថយផលិតកម្មមកត្រឹម ២០% (Song 2004)។ តាមពិតទៅ ការចិញ្ចឹមបង្គារ បាននាំឱ្យមានការបំផ្លាញព្រៃកោងកាង ធ្វើឱ្យមានបញ្ហាដូចជាដីអាស៊ីតស៊ុលហ្វាតកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរឡើង និងបណ្តាលឱ្យមានការខាតបង់ជាតិចំនួន ២៨, ៦០ លានដុល្លារអាមេរិកជារៀងរាល់ឆ្នាំ (Bann 1997)។
អត្ថបទនេះពិនិត្យមើលទិដ្ឋភាពសំខាន់ៗមួយចំនួននៃព្រៃកោងកាងសម្រាប់វារីវប្បកម្ម របស់ប្រទេសកម្ពុជា ដូចជាការផ្តល់ជម្រក ការគ្រប់គ្រងគុណភាពទឹក ការការពារឆ្នេរសមុទ្រ និងអត្ថប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ច ក៏ដូចជាបញ្ហាប្រឈមពីការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ និងអនុសាសន៍សម្រាប់ការអនុវត្តដែលមិនប៉ះពាល់ដល់ដើមកោងកាង។ ការពិភាក្សានេះផ្អែកលើមុខងារអេកូឡូស៊ី ទិន្នន័យសេដ្ឋកិច្ច និងការយល់ដឹងអំពីគោលនយោបាយ ដើម្បីតស៊ូមតិសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងរួមបញ្ចូលគ្នា។
សេវាកម្មអេកូឡូស៊ីនៃព្រៃកោងកាងដល់វារីវប្បកម្ម
ព្រៃកោងកាងបម្រើជាកន្លែងបណ្តុះកូន និងជាកន្លែងចិញ្ចឹមដ៏សំខាន់សម្រាប់កូនបង្គា ក្តាម និងត្រី ដែលជាអាហារសំខាន់ៗនៃការចិញ្ចឹមត្រីក្នុងទឹកសាបកម្ពុជា។ ស្លឹកឈើជ្រុះពីព្រៃកោងកាងរលួយទៅជាកាកសំណល់ ដែលជាប្រភពថាមពលដល់ខ្សែសង្វាក់អាហារតាមមាត់ទន្លេ និងគាំទ្រដល់ផលិតភាពបឋមតាមរយៈខនិជកម្ម។ ឫសព្រៃកោងកាងចាប់យកដីល្បាប់ នីត្រាត ផូស្វាត សារធាតុចិញ្ចឹមលើស និងសារធាតុបំពុលពីទឹកសំណល់ក្នុងស្រះ ដែលការពារការកើតឡើងវិញនៃការផ្ទុះឡើងនៃជំងឺនៅក្នុងទឹកសាប។ ការច្រោះធម្មជាតិនេះកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើការព្យាបាលដោយប្រើសារធាតុគីមី ដោយរក្សាលក្ខខណ្ឌស្អាតសម្រាប់ប្រភេទសត្វដូចជាបង្គារ (Do 2022)។
ការសិក្សាបង្ហាញថា ស្រះទឹកដែលនៅជាប់នឹងដើមកោងកាងបង្ហាញពីអត្រារស់រានមានជីវិតខ្ពស់ជាងសម្រាប់ការចិញ្ចឹមបង្គារដោយសារតែជាតិប្រៃដែលមានស្ថេរភាព និងការថយចុះនៃការកើតជំងឺពីការព្យាបាលដោយជីវសាស្រ្តធម្មជាតិ (Song 2004)។ លើសពីនេះ នៅពេលដែលដើមកោងកាងត្រូវបានបាត់បង់ ដីដែលផ្ទុកជាតិអាស៊ីតស៊ុលហ្វាត នៅក្នុងតំបន់ដែលបានកែច្នៃនាំឱ្យមានការបោះបង់ចោលស្រះចិញ្ចឹមបង្គារនោះចោល។
ការការពារឆ្នេរសមុទ្រ និងភាពធន់នឹងអាកាសធាតុ
ឆ្នេរសមុទ្រដែលមានទំនាបរបស់ប្រទេសកម្ពុជាប្រឈមនឹងព្យុះស៊ីក្លូនកាន់តែខ្លាំងឡើង និងការកើនឡើងនៃកម្រិតទឹកសមុទ្រ ដែលដើមកោងកាងដើរតួជារបាំងធម្មជាតិ ដែលអាចកាត់បន្ថយថាមពលរលក និងធ្វើឱ្យដីល្បាប់មានស្ថេរភាព។ ដើមកោងកាងដុះនៅលើដីល្បាប់ភក់ ការពារទំនប់ទឹកសមុទ្រ និងការពារការហូរច្រោះដែលអាចជន់លិចស្រះចិញ្ចឹមត្រី។
កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងស្តារឡើងវិញ ដូចជាកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងនៅក្នុងគម្រោងស្តារឡើងវិញសម្រាប់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីឆ្នេរសមុទ្រប្រកបដោយចីរភាព បង្ហាញថាការដាំដើមកោងកាងឡើងវិញបង្កើនភាពធន់នៃវារីវប្បកម្ម ដោយការការពារព្យុះ និងស្រូបយកកាបូនពណ៌ខៀវ។ នៅក្នុងដែនជម្រកសត្វព្រៃពាមក្រសោបរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ផែនការគ្រប់គ្រងដើមកោងកាងបានថែរក្សាជម្រក និងធានាបាននូវស្តុកត្រីប្រកបដោយចីរភាពសម្រាប់ប្រព័ន្ធរួមបញ្ចូលគ្នា។ មុខងារទាំងនេះគឺមិនអាចខ្វះបាន ដោយសារការព្យាករណ៍អាកាសធាតុព្យាករណ៍ពីការកើនឡើងនៃទឹកជំនន់ ដែលគំរាមកំហែងដោយផ្ទាល់ដល់ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធស្រះ។
ការចូលរួមចំណែកផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច និងជីវភាពរស់នៅ
នៅទូទាំងប្រទេស ផលិតកម្មនេសាទ រួមទាំងជលផល បានឈានដល់ចំនួនមួយគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ដោយការចិញ្ចឹមត្រីតាមស្រះលើផ្ទៃដីគោកគាំទ្រដល់តម្រូវការប្រូតេអ៊ីននៅជនបទ ខណៈពេលដែលព្រៃកោងកាងឆ្នេរសមុទ្រប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការកេងប្រវ័ញ្ចហួសហេតុ។ ព្រៃកោងកាងជំរុញសេដ្ឋកិច្ចជលផលដោយរក្សាប្រភេទរុក្ខជាតិស្មៅមានគ្រាប់ ដោយហេតុនេះកាត់បន្ថយការពឹងផ្អែកលើដង្កូវពងកូនដែលមានតម្លៃថ្លៃ។ នៅកម្ពុជា ជីវភាពរស់នៅតាមឆ្នេរសមុទ្រដែលពឹងផ្អែកលើសហគមន៍រួមបញ្ចូលការនេសាទតាមព្រៃកោងកាងជាមួយនឹងការចិញ្ចឹមក្នុងស្រះ ដែលប្រភេទត្រីចម្រុះពីព្រៃកោងកាងបំពេញបន្ថែមទិន្នផលកសិដ្ឋាន (Mangroves for the Future 2013)។ គំរូដែលងាយស្រួលសម្រាប់ព្រៃកោងកាង ដូចជាគំរូដែលផ្សព្វផ្សាយដោយមជ្ឈមណ្ឌលអភិវឌ្ឍន៍ជលផលអាស៊ីអាគ្នេយ៍ (SEAFDEC) ផ្តល់ប្រាក់ចំណេញរយៈពេលវែងខ្ពស់ជាងមុន ដោយជៀសវាងការចំណាយលើការរិចរិលបរិស្ថាន ដូចជាការស្តារស្រះឡើងវិញចាំបាច់ពីការធ្វើឱ្យដីមានជាតិអាស៊ីត (Sreymom 2000)។
ដើមកោងកាងដែលបាត់បង់ដោយសារការពង្រីកស្រះទឹក ជារឿយៗរក្សាបាននូវលក្ខខណ្ឌម៉ាក្រូអាកាសធាតុ បរិស្ថាន និងអ៊ីដ្រូឌីណាមិកដែលសមស្របសម្រាប់ការលូតលាស់របស់ដើមកោងកាង ដែលធ្វើឱ្យពួកវាក្លាយជាកន្លែងស្តារឡើងវិញដ៏សំខាន់។ ការសិក្សាថ្មីៗបង្ហាញថា ការស្តារដើមកោងកាងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍កាបូនច្រើនជាងការដាំដើមឈើឡើងវិញ។ រដ្ឋាភិបាលគួរតែផ្តល់អាទិភាពដល់ការដាំដើមឈើនៅតំបន់ដែលធ្លាប់មានព្រៃកោងកាង ហើយដូច្នេះវាអាចផ្តល់ការងារដែលរួមចំណែកដល់ជីវភាពរស់នៅក្នុងស្រុក (Beeston 2023)។
ការរួមបញ្ចូលសង្គម និងអត្ថប្រយោជន៍សមធម៌
វិស័យវារីវប្បកម្មរបស់ប្រទេសកម្ពុជាផ្តល់ឱកាសដើម្បីជំរុញការរួមបញ្ចូលកិច្ចការសង្គម និងសមភាពយេនឌ័រ ក្នុងអំឡុងពេលមានកំណើនយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់ខ្លួន។
យុវជនជួបប្រទះនឹងគម្លាតនៃការអប់រំក្នុងបច្ចេកទេសទំនើបៗដូចជាវារីវប្បកម្មចម្រុះប្រភេទ (IMTA) ដែលមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការអនុវត្តប្រកបដោយចីរភាពនៅតំបន់ព្រៃកោងកាងដូចជាខេត្តកោះកុង។ ការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈមានកម្រិតធ្វើឱ្យយុវជនពឹងផ្អែកលើវិធីសាស្ត្រហួសសម័យ ដោយខកខានអត្ថប្រយោជន៍របស់ IMTA ដូចជាការកែច្នៃសារធាតុចិញ្ចឹមឡើងវិញ និងការកាត់បន្ថយការចម្លងជំងឺតាមរយៈការចិញ្ចឹមបង្គារ-ក្តាម-សារ៉ាយសមុទ្រក្នុងព្រៃកោងកាង (Leakhena 2018)។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ គម្រោងដូចជាគំនិតផ្តួចផ្តើមឆ្នាំ ២០២៣ ដល់ ២០២៥ របស់ CzechAid នឹងបំពាក់ឱ្យវិទ្យាល័យបច្ចេកទេសនូវម៉ូឌុល IMTA ដើម្បីបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀន និងផ្តល់ឧបករណ៍ជាក់ស្តែងសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងស្រះ និងការកែច្នៃ (PIN 2025)។ គម្រោងទាំងនេះផ្តោតលើខេត្តជាប់ឆ្នេរសមុទ្រ ដោយមានគោលបំណងបង្កើតសហគ្រាសដឹកនាំដោយយុវជនដែលមិនត្រឹមតែគោរពតាមច្បាប់ជលផលដែលបានរចនាឡើងសម្រាប់ការការពារព្រៃកោងកាងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជំរុញប្រាក់ចំណូលផងដែរ។
ស្ត្រីរួមចំណែក ៥០% នៃកម្លាំងពលកម្មក្នុងការគ្រប់គ្រងស្រះ ការកែច្នៃ និងការធ្វើទីផ្សារ ប៉ុន្តែប្រឈមមុខនឹងឧបសគ្គដូចជាការទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាល ឥណទាន និងការសម្រេចចិត្តមានកម្រិត ដោយសារតែបទដ្ឋានវប្បធម៌ដែលផ្តល់អាទិភាពដល់ភារកិច្ចគ្រួសារ។ យ៉ាងណាក៏ដោយ គោលនយោបាយយេនឌ័ររបស់រដ្ឋបាលជលផល និងគម្រោងដូចជា CAPFISH-Capture លើកកម្ពស់ដំណោះស្រាយដូចជាការបណ្តុះបណ្តាលគោលដៅលើការអនុវត្តល្អក្នុងការចិញ្ចឹមត្រី (GAPs) និងការផ្គត់ផ្គង់ឧបករណ៍សម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម (សហគ្រាសខ្នាតតូច មធ្យម និងមធ្យម) ដែលដឹកនាំដោយស្ត្រី ដោយមានគោលដៅសម្រេចបានការចូលរួមរបស់ស្ត្រី ៦០% (Samruol 2023)។ ការរួមបញ្ចូលយេនឌ័រទៅក្នុងកម្មវិធីសាកល្បង IMTA ផ្តល់អំណាចដល់ស្ត្រី និងយុវជនជាអ្នកដឹកនាំក្នុងការធ្វើការចិញ្ចឹមបង្គារ និងត្រីចម្រុះ ដោយបង្កើនប្រាក់ចំណូល ខណៈពេលដែលថែរក្សាព្រៃកោងកាងក្រោមបទប្បញ្ញត្តិច្បាប់ជលផល (Leakhena 2018)។
ការភ្ជាប់លទ្ធផលទាំងនេះទៅនឹងគោលដៅសហគមន៍នឹងធានាបាននូវការរីករាលដាលនៃអត្ថប្រយោជន៍ស្មើភាពគ្នាពីការពង្រីកវារីវប្បកម្ម។
ការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើព្រៃកោងកាង និងការអនុវត្តមិនស្ថិតស្ថេរ
ការចិញ្ចឹមត្រី ជាពិសេសការចិញ្ចឹមបង្គា បានជំរុញឱ្យមានការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើព្រៃកោងកាងយ៉ាងច្រើននៅទូទាំងពិភពលោក ដោយបានប្រែក្លាយតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រដ៏ធំល្វឹងល្វើយទៅជាស្រះ។ នៅអាស៊ីអាគ្នេយ៍តែ ព្រៃកោងកាងជាង ១០០, ០០០ ហិកតាត្រូវបានបាត់បង់រវាងឆ្នាំ ២០០០ដល់២០១២ដោយវារីវប្បកម្ម មានចំនួនប្រហែល ៣០% នៃការផ្លាស់ប្តូរនេះ (Richards 2016)។ នៅទូទាំងពិភពលោក សកម្មភាពដូចជាការចិញ្ចឹមបង្គាបានរួមចំណែកដល់ការបាត់បង់ព្រៃកោងកាងប្រហែលមួយភាគបីក្នុងរយៈពេលប្រាំទសវត្សរ៍កន្លងមក (Carrión-Mero 2024)។
នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែរ ទោះបីជាមានអត្ថប្រយោជន៍ក៏ដោយ ការពង្រីកវិស័យវារីវប្បកម្មបានបំផ្លាញព្រៃកោងកាង។ ជាឧទាហរណ៍ ការចិញ្ចឹមបង្គារយ៉ាងសកម្មនៅខេត្តកោះកុង មិនអើពើនឹងគោលការណ៍ណែនាំស្តីពីការប្រព្រឹត្តិកម្មកាកសំណល់ និងការជ្រើសរើសទីតាំង។ នៅទីនោះ ការអនុវត្តច្បាប់ស្តីពីការចោលកាកសំណល់ និងការជ្រើសរើសទីតាំងមិនបានល្អបានអនុញ្ញាតឱ្យមានការបញ្ចេញទឹកកខ្វក់ដែលមិនបានត្រួតពិនិត្យត្រឹមត្រូវ ដែលធ្វើឱ្យគុណភាពទឹកថយចុះ និងបង្កឱ្យមានការផ្ទុះឡើងនៃជំងឺដែលបណ្តាលឱ្យមានការខាតបង់សេដ្ឋកិច្ច (Richards 2016)។ លើសពីនេះ សម្ពាធសហគមន៍ និងកំណើនប្រជាជននៅក្នុងតំបន់ព្រៃកោងកាងបានធ្វើឱ្យការបម្លែងព្រៃកោងកាងកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរ ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីនិន្នាការក្នុងតំបន់ដែលវិស័យវារីវប្បកម្មស្ថិតក្នុងចំណោមកត្តាជំរុញចម្បងនៃការបាត់បង់ព្រៃកោងកាង។
ការបាត់បង់នេះធ្វើឱ្យជីវៈចម្រុះថយចុះ បាត់បង់ការបន្តពូជត្រី និងធ្វើឱ្យការការពារឆ្នេរសមុទ្រចុះខ្សោយប្រឆាំងនឹងព្យុះ និងសំណឹក។ វាបញ្ចេញកាបូនពណ៌ខៀវដែលរក្សាទុក ដោយហេតុនេះធ្វើឱ្យការប្រែប្រួលអាកាសធាតុកាន់តែធ្ងន់ធ្ងរឡើង និងប៉ះពាល់ដល់សហគមន៍ក្នុងតំបន់ដោយបំផ្លាញជីវភាពរស់នៅដែលទាក់ទងនឹងការនេសាទ និងធនធានព្រៃឈើ (Down to Earth 2003)។
គំរូជលផលដែលអំណោយផលដល់ព្រៃកោងកាង
វារីវប្បកម្ម រួមបញ្ចូលគ្នា (IMA) ដែលភាសាបច្ចេកទេសហៅថា silvofisheries រួមបញ្ចូលគ្នានូវការចិញ្ចឹមបង្គារ និងត្រីដែលមានដង់ស៊ីតេទាបជាមួយនឹងដើមកោងកាងនៅក្នុងតំបន់ឆ្នេរសមុទ្រដូចគ្នា។ នៅក្នុងការអនុវត្តមួយចំនួន ព្រៃកោងកាងដែលមានស្រាប់ត្រូវបានបំលែងទៅជាស្រះ ខណៈពេលដែលរក្សាដើមឈើសម្រាប់អត្ថប្រយោជន៍អេកូឡូស៊ី។ នៅក្នុងការអនុវត្តផ្សេងទៀត ដើមកោងកាងត្រូវបានដាំនៅក្នុងតំបន់ស្រះបង្គារដែលត្រូវធ្លាប់រងការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើពីមុន (McSherry 2023)។
វិធីសាស្រ្តនេះច្រោះសារធាតុបំពុលស្រះទឹកបាន ៨០-៩០% តាមរយៈឫសកោងកាង បង្កើនគុណភាពទឹក និងរក្សាទិន្នផលរយៈពេលវែងខ្ពស់ជាងបើប្រៀបធៀបទៅនឹងការដាំដុះតែមួយប្រភេទដែលពឹងផ្អែកខ្លាំង។ ដូច្នេះ វារីវប្បកម្ម រួមបញ្ចូលគ្នា វារីវប្បកម្ម រួមបញ្ចូលគ្នា IMA ធ្វើឱ្យមានតុល្យភាពផលិតភាពវារីវប្បកម្មជាមួយនឹងការអភិរក្សកោងកាង ដោយកាត់បន្ថយសម្ពាធនៃការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ (Earth Overshoot Day)។
ស្រដៀងគ្នាទៅនឹង វារីវប្បកម្ម រួមបញ្ចូលគ្នា (IMA) ដែរ វារីវប្បកម្មចម្រុះប្រភេទ (IMTA) ដោយការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងបង្គារ ក្តាម ត្រី និងសារាយសមុទ្រជាមួយដើមកោងកាងអាចបង្កើនប្រាក់ចំណូល និងកាត់បន្ថយការធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ស្រះ ដូចដែលបានសាកល្បងនៅប្រទេសវៀតណាម និងអាចសម្របខ្លួនបាន សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។ នៅប្រទេសវៀតណាម ប្រព័ន្ធបង្គារ-ដើមកោងកាងរួមបញ្ចូលគ្នា បានបង្កើនទិន្នផល និងប្រាក់ចំណូលដោយការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងវារីវប្បកម្ម ជាមួយនឹងគម្របដើមកោងកាងបានពីរ ២០ ទៅ៦០ភាគរយ នៅក្នុងស្រះ ដែលជួយសម្រួលដល់ការគ្រប់គ្រង និងធ្វើពិពិធកម្មផលិតកម្មបង្គារជាមួយក្តាម និងត្រី។ ប្រព័ន្ធទាំងនេះកាត់បន្ថយហានិភ័យនៃជំងឺតាមរយៈការបន្សាបជីវសាស្រ្តធម្មជាតិ និងស្តារសេវាកម្មប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីដែលបាត់បង់ដោយសារការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ (McSherry 2023)។
ព្រៃកោងកាងដែលដុះស្រាប់ផ្តល់សេវាកម្មប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសំខាន់ៗដូចជាការការពារឆ្នេរសមុទ្រ ការស្រូបយកកាបូន វដ្តសារធាតុចិញ្ចឹម និងការគាំទ្រជីវៈចម្រុះ ជាចម្បងនៅក្នុងតំបន់ជំនោរដែលត្រួតស៊ីគ្នាជាមួយទីតាំងចិញ្ចឹមត្រី។ ដូច្នេះ ការយល់ដឹងកាន់តែច្រើនអំពីអត្ថប្រយោជន៍ដែលព្រៃកោងកាងដែលនៅដដែលផ្តល់សម្រាប់សហគមន៍មនុស្ស ដូចជាការការពារឆ្នេរសមុទ្រ ការផ្ទុកកាបូន និងការគាំទ្រដល់ការនេសាទ បានបង្កើនការផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងអភិរក្ស (Ronnback 1999)។
គំរូទាំងនេះស្វែងយល់ពីជម្រើសប្រកបដោយចីរភាព ដើម្បីផ្តល់ប្រាក់ចំណូលសេដ្ឋកិច្ច និងប្រូតេអ៊ីនសម្រាប់សហគមន៍ដែលពឹងផ្អែកលើវារីវប្បកម្ម ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ខណៈពេលដែលការស្តារឡើងវិញអាចស្តារមុខងារប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីមួយចំនួនឡើងវិញបន្តិចម្តងៗ ការការពារជម្រកដែលនៅសេសសល់ពីការបំប្លែងនៅតែជាអាទិភាពចម្បង ដើម្បីការពារសេវាកម្មសំខាន់ៗរបស់ព្រៃកោងកាងឡើងវិញ។
អនុសាសន៍គោលនយោបាយ
កម្មវិធីអភិវឌ្ឍន៍របស់ប្រទេសកម្ពុជាសម្រាប់ការគ្រប់គ្រងព្រៃកោងកាងសង្កត់ធ្ងន់លើកិច្ចសហការពហុភាគីដើម្បីទប់ទល់នឹងការខាតបង់ដែលបង្កឡើងដោយវារីវប្បកម្ម ជាពិសេសពីការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ។ ដូច្នេះ ការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីរដ្ឋបាលខេត្តគឺចាំបាច់ ដើម្បីធានាការអនុវត្តគោលនយោបាយ និងមូលនិធិគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការត្រួតពិនិត្យ ការការពារព្រៃកោងកាងនៅក្នុងតំបន់ក្តៅៗដូចជាខេត្តកោះកុង។ លើសពីនេះ ការគាំទ្រនេះត្រូវកំណត់តំបន់ព្រៃកោងកាងជា «ជម្រកចិញ្ចឹម និងបង្កាត់ពូជដ៏សំខាន់សម្រាប់សត្វរស់នៅក្នុងទឹក និងតំបន់លិចទឹកដែលត្រូវការការពារ» (Ratana 2024)។
អាជ្ញាធរក៏គួរតែពង្រឹងការអនុវត្តច្បាប់ជលផលដោយតម្រូវឱ្យដាក់របាំងឆ្នេរប្រវែង ១៥០ ម៉ែត្រ ការបន្សុទ្ធកាកសំណល់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងការត្រួតពិនិត្យតាមផ្កាយរណបដើម្បីទប់ស្កាត់ការពង្រីកស្រះខុសច្បាប់។ (Song 2004).
ការបណ្តុះបណ្តាលលើ IMTA (ការចិញ្ចឹមត្រីចម្រុះប្រភេទចម្រុះ) និង GAPs (ការអនុវត្តល្អវារីវប្បកម្ម) សម្រាប់យុវជន និងស្ត្រី រួមជាមួយនឹងការធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ដើម្បីគាំទ្រដល់ការប្រព្រឹត្តកម្មកាកសំណល់កាន់តែប្រសើរ និងស្រះដែលមាននិរន្តរភាពជាងមុន គឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ (Leakhena 2018)។
របាយការណ៏ស្ដីពីការវិភាគព្រៃកោងកាងដោយមជ្ឈមណ្ឌលសភាអាស៊ី (PCAsia) បានកត់សម្គាល់បន្ថែមទៀតថា ក្រសួងកសិកម្ម ក្រសួងបរិស្ថាន និងគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រង និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ឆ្នេរសមុទ្រ ខ្វះថវិកាគ្រប់គ្រាន់សម្រាប់ការអភិរក្ស និងគ្រប់គ្រងព្រៃកោងកាង (Ratana 2024) ។ ដូច្នេះ ការជម្រុញឲ្យមានការបែងចែកថវិកាដែលល្អ រួមជាមួយនឹងការសហការណ៏ភាពជាដៃគូរវាងវិស័យឯកជន និងជំនួយអន្តរជាតិដើម្បីបង្កើនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង ត្រូវបានណែនាំយ៉ាងខ្លាំង។
សេចក្តីសន្និដ្ឋាន
ជារួមព្រៃកោងកាងគឺមិនអាចខ្វះបានសម្រាប់វារីវប្បកម្ម នៅប្រទេសកម្ពុជា ដោយសារវាផ្តល់នូវអត្ថប្រយោជន៍ផ្នែកបរិស្ថាន ការការពារ និងសេដ្ឋកិច្ច ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃនិរន្តរភាព។ ការធ្លាក់ចុះនៃព្រៃកោងកាងកើតឡើងដោយសារតែការ បំផ្លិចបំផ្លាញដែលធ្វើឱ្យប៉ះពាល់ដល់សន្តិសុខស្បៀង និងជីវភាពរស់នៅ ប៉ុន្តែការច្នៃប្រឌិត និងគោលនយោបាយដែលជួយដល់កំណើនព្រៃកោងកាងឡើងវិញអាចផ្តល់នូវមាគ៌ាឆ្ពោះទៅមុខ។ ការផ្តល់អាទិភាពដល់ការស្តារឡើងវិញធានាថាវារីវប្បកម្ម មានការរីកចម្រើន ចៀសផុតពីការគំរាមកំហែងអាកាសធាតុ ដោយហេតុនេះវាអាចធានាបាននូវអនាគតឆ្នេរសមុទ្ររបស់ប្រទេសកម្ពុជា៕